Článok by mal pomôcť ku zvýšeniu kvality vo všetkých sférach ponuky a poskytovania služieb v oblastiach permanentného make-up. Zužitkovala som v ňom všetky doterajšie skúsenosti zo vzdelávacej a školiacej a praktickej činnosti.
Vzdelávacie, školiace a praktické skúsenosti.
Akreditované kurzy pre permanentný make-up vykonávam od roku 2003, pričom posledné tri roky sa tejto oblasti venujem naplno. To znamená, že takmer všetok svoj čas som venovala a venujem štúdiu nových technológií a metodiky. Osvojené odborné vedomosti som aplikovala a naďalej aplikujem v praxi a tým som nadobudla poznatky o potrebe zmeniť vzdelávací program v danej oblasti. Vzhľadom na to, že mi v lete skončila platnosť pôvodnej akreditácie, rozhodla som sa požiadať o novú so zvýšeným počtom vyučovacích hodín základného kurzu až na 150. Dospela som k tomu z nasledovných dôvodov:
Osvojovaní technických zručností na základe získaných teoretických vedomostí
Za posledných 10 rokov nastali podstatné zmeny v tetovaní tváre. Kým pre 90. roky bolo príznačné tetovať hrubé a výrazné línie s nepredvídateľnou zmenou farieb po výkone, súčasný permanentný make-up súvisí so zmenami vo výrobe technologických zariadení, pigmentových farieb, v metodológii a technikách ich použitia. Prístroje so svojimi inovatívnymi hygienickými modulmi (ihla a ihlová tryska tvoria integrovaný celok) rôznych veľkostí a tvarov umožňujú profesionálnemu permanent štylistovi vykonávať malú „kozmetickú mikrochirurgiu“ s cieľom uspokojiť želania klientely bez ohľadu na vek a pohlavie. Preto, aby sa účastník kurzu naučil rozumieť tomuto umeniu, potrebuje si pod odborným vedením lektora vyskúšať rôzne moduly a to najskôr na umelých modeloch a následne na živých. Avšak pred praktickými nácvikmi potrebuje mať absolvovanú teóriu, ktorá z celkového počtu vyučovacích hodín tvorí min. 50 %. Pokiaľ účastníkovi chýba teória, tak počas nácviku sa nestíha vysvetľovať a súčasne trénovať. Tento poznatok mám aj z vlastnej skúsenosti. Nácvik by mal byť len o osvojovaní technických zručností na základe získaných teoretických vedomostí. Nehovoriac o tom, že techniky sú len jedna stránka PMU úkonu.
Výber správnych pigmentov
Druhou, nie menej podstatnou stránkou, je výber správnych pigmentov. V teoretickej časti výučby je dôležité vysvetliť, prečo a aké zmeny nastali v zložení pigmentov a na základe chromatickej hviezdy naučiť sa rozumieť pigmentovým farbám podľa studených a teplých tónov, základným, sekundárnym a terciárnym farbám a ich miešaniu, intenzívnym farbám. Zároveň, čo treba zohľadňovať pri ich výbere (správne analyzovať farebnú typológiu klienta, jeho zdravotný stav, vek atď. …), ovládať príčiny možných farebných zmien po výkone a aké korekcie farebných zmien na vytetovaných zónach je možné vykonať korekčnými pigmentmi alebo inými prostriedkami. Krátky vyučovací čas nepostačuje na objasnenie.
Zmeny v zložení pigmentov
Po tretie – zmena v zložení pigmentov priniesla zmenu v ich hustote, ktorá súvisí s priemerom jednotlivých ihlových modulov. Pigmenty sú konzistentne emulznejšie, vpravujú sa do danej pigmentovanej zóny pod rôznym uhlom a tlakom. Niektorí odborníci tieto zmeny premietli aj do zmeny pojmov, preto je dnes výstižnejší pojem mikropigmentácia, lebo vyjadruje vpravovanie mikropigmentových farieb po papilárnu úroveň epidermis. Nová komplexná technológia umožňuje úkon vykonať rýchlejšie, menej bolestivo a pigmenty novej generácie sú najmä farebne stálejšie. Pritom však zdôrazňujem, že ich musí permanent štylista vedieť vhodne a správne vybrať.
Odstraňovanie zle vytetovaných nepodarkov
Čím viac salónov ponúka permanentný make-up, tým viac, bohužiaľ, sa vo verejnosti objavujú vytetované nepodarky (obočie, očné linky, pery). Čím alebo kým je to spôsobené? Jednoznačne to svedčí o nedostatočnej odbornej a profesíjnej pripravenosti. Myslíte si opak? V tejto súvislosti uvediem jednu „pikošku“. Pri otázke záujemcu na kurz PMU sa mi prihodilo, že dotyčná si pýtala radu, či si má kupovať prístroj na PMU alebo na odstránenie PMU, pretože jej ktosi argumentoval tým, že teraz je väčší dopyt po prístrojoch na odstránenie PMU než na samotný výkon. Odstraňovanie zle vytetovaných nepodarkov má svoje špecifiká. Treba vedieť všetko o farbách a tiež, ktoré postsfarbenia kože sú menej, a ktoré zasa viac náročné, a ktoré z nich sa dajú odstrániť iba prístrojmi (s akými možnými následkami). Som toho názoru, že ak som profesionál, rozhodne nesmiem pokaziť tvar tetovanej zóny. Ak sa dopustím nevhodne zvolenej farby, ktorá po nejakom čase vybledne a koža v danom mieste zostane červenkastá, fialková, zelenkavá, dá sa to riešiť korekčnými pigmentmi. Horšie je to s korekciami po použití čiernych pigmentov.
Akreditované kurzy pre permanentný make-up
Spomenula som zle vytetované tvary. Aké vedomosti by mal mať permanet make-up štylista? Mal by vychádzať z poznatkov anatómie kože, mimických a tvárových svalov, nervov, vrások v spätosti s tvarmi obočia, očí, pier a procesom starnutia. Veď cieľom estetického pigmentovania je vytvoriť prirodzenú symetriu a nie naopak. Okrem toho je potrebné naučiť sa základom grafiky a kresliť také tvary, ktoré dodajú žene sebavedomie, a nie jej ho zoberú. Ženy so znetvorenými tvarmi veľmi trpia a hanbia sa za svoj zovňajšok. Je možné, aby sme zostali k daným skutočnostiam ľahostajní? Určite nie! Nová akreditácia na moje meno je určená tým, ktorí sa chcú venovať tomuto umeniu s plným nasadením, profesionálne a nielen z času na čas niekomu urobiť PMU.
Profil absolventa nového vzdelávacieho programu Mikropigmentácia obočia, očí a pier v Tasha Beauty Academy
Absolvent vzdelávacieho programu po skončení základného kurzu Mikropigmentácia obočia, očí a pier, s rozsahom 150 hodín, získa kvalifikáciu s odbornou spôsobilosťou na výkon pracovnej činnosti permanent make-up štylista.
- dobre sa vyzná v odbore, vie zužitkovať poznatky z anatómie a fyziológie kože, dermatológie a skúsenosti kozmetickej praxe pre výkon mikropigmentácie; osvojené teoretické poznatky z anatómie mimických a tvárových svalov, nervov, vrások a dôsledkov procesu starnutia vie uplatniť pri analýze tvárovej typológie a korigovaní tvarov obočia, očných liniek a pier s cieľom dosiahnuť vkusnú symetriu;
- ovláda základy pigmentológie – má poznatky o pigmentových farbách, ich zložení a miešaní;
- vyniká zručnosťou a invenciou v danej činnosti; je zručný vpravovať pigmentové farby do pokožky rôznymi technikami a vie, ktoré z nich použiť na tú ktorú pigmentovanú zónu;
- orientuje sa v motivácii a vo vkuse zákazníkov;
- má schopnosť esteticky hodnotiť; rozumie tvárovej farebnej typológii;
- ovláda grafiku – je schopný vykresliť tvary, línie, body, plochy; rozumie nutnosti viesť si záznam o každom zákazníkovi a posúdiť úkon mikropigmentovania z hľadiska indikácií a kontraindikácií;
- vie používať nevyhnutné kozmetické, antiseptické, dezinfekčné a lokálne znecitlivejúce prípravky;
- osvojí si pevné hygienické a bezpečnostné zásady pre prácu a ochranu zdravia;
- vie, aké technológie pre výkon mikropigmentovania potrebuje, aké požiadavky a podmienky sú kladené na prevádzkovanie v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR;
- má poznatky z marketingu a cenotvorby v danej oblasti