Vlasy na hlave majú veľký vplyv na celkový výzor človeka. Preto sú všetky zmeny, ktoré sa Zrod takého trendu, akým je trichopigmentácia, jej rozvinutie v oblasti permanentného mejkapu a estetickej dermatopigmentácii vedie k tomu, že činnosť v menovaných oblastiach, okrem iného, musí byť založená na vedomostiach o druhoch alopécie. Pod pojmom alopécia sa označuje plešivosť, pričom sa rozlišuje ohraničená, difúzna a totálna alopécia. prejavia stratou vlasov nielen u žien, ale hlavne u mužov nezriedka príčinou vyhľadávania PMU špecialistov, ktorí im dokážu pomôcť v ich vzhľadových problémoch. Všetky poruchy, ktoré sa prejavia zmenou farby, hrúbky, štruktúry vlasov, vypadávaním, plešivosťou, majú rôzne príčiny. Niektoré patria do rúk lekárov, pokiaľ ide o ochorenia kože vo vlasatej časti hlavy. Spoločným menovateľom je v mnohých prípadoch psychologická záťaž na človeka. Príčiny vypadávania vlasov môžu byť vonkajšie (stresy, infekcie, traumy kože hlavy), ale i vnútorné (hormonálne, autoimúnne, infekčné, genetické). Avšak až v 95 prípadoch zo 100, ľudia, ktorí majú nedostatočný objem vlasov, trpia obyčajným alebo androgénnym lysatením.
Zrod takého trendu, akým je trichopigmentácia, jej rozvinutie v oblasti permanentného mejkapu a estetickej dermatopigmentácii vedie k tomu, že činnosť v menovaných oblastiach, okrem iného, musí byť založená na vedomostiach o druhoch alopécie. Pod pojmom alopécia sa označuje plešivosť, pričom sa rozlišuje ohraničená, difúzna a totálna alopécia.
Alopecia androgenetica u mužov
Ide o geneticky determinované vypadávanie vlasov s charakteristickými prejavmi, ktoré počas života ovplyvňujú androgény. Mužská plešivosť je sekundárny pohlavný znak a nie je prejavom nijakého ochorenia. Môže sa vykonávať trichopigmentácia iba za predpokladu, že je koža zdravá, netrpí svrbiacimi ekzémami na hlave. Takáto alopécia nevzniká bez dedičného zaťaženia. Dodnes nie je objasnené, prečo androgény na jednej strane stimulujú rast brady a chlpov na tele a zároveň na strane druhej spôsobujú plešivosť. Rozlišujú sa 4 štádiá plešivosti. 0 – normálna vlasatosť; I. ustupovanie hranice čela vo vlasatej časti a na spánkoch dozadu, tvorba „kútov múdrosti“; II. pokračovanie rednutia vlasov v zadnej časti hlavy (kruh) so zachovaním pruhu („mostíka“) vlasov okolo plešiny; III. zväčšujúce sa rednutie vlasov v bočných oblastiach má za následok splývanie prednej a zadnej časti plešiny; IV. vlasy sú už len na bočných a zadných okrajoch hlavy v tvare podkovy. Plešina je ostro ohraničená a po bokoch hlavy vlasy rastú normálne. Koža v oblasti plešiny nie je atrofická, i keď pôsobí stenčene. Plešina je nápadne seboroická, pretože funkcia mazových žliaz pokračuje.
Alopecia androgenetica u žien
Označuje sa ako chronicko-difúzna. Kým u mužov sa tento druh alopécie nepokladá za chorobu a predstavuje skôr psychickú záťaž pre postihnutého, androgenetická alopécia u ženy má dve stránky: na jednej strane spôsobuje ju ochorenie so zjavnou endokrinnou poruchou so zvýšenou koncentráciou androgénov; na strane druhej tvorba plešiny pre každú ženu znamená „znetvorenie“ a tým veľmi intenzívne psychické zaťaženie. Rozlišujú sa 3 štádiá: 0 – normálna vlasatosť; I. začínajúce sa zrednutie na temene; II. výrazné preriedenie vlasov; III. rozsiahle plešiny.
Symptomatické difúzne alopécie
Sú výsledkom endogénne (vnútorné), zriedkavo aj exogénne (vonkajšie) poškodenia anagénnych vlasových folikulov, čo vyvolá buď difúzne, alebo ohraničené vypadávanie vlasov a teda aj preriedenie alebo plešivosť. Pre zaujímavosť: • Nedostatok železa najmä u žien môže vyvolať chronické vypadávanie vlasov. Po nasadenej terapii (substitučnej liečbe) vlasy často dorastú. • Akútne stresové a veľmi intenzívne emocionálne situácie spôsobujú chronické vypadávanie vlasov. • Hormonálne poruchy (najčastejšie po 2-4 mesiacoch po pôrode), po niekoľkých mesiacoch vypadá- vanie vlasov ustúpi. Pokiaľ sa žena postihnutá difúznou alopéciou rozhoduje pre zákrok mikropigmentácie, dobre je najskôr jej stav skonzultovať s lekárom. Pretože existujú aj iné príčiny (rôzne choroby, masívne poškodenie napr. po cytostatickej liečbe, užívanie liekov a iné).
Alopecia areata
Tzv. kruhovité alebo oválne vypadávanie vlasov. Je zápalové, prevažne ložiskové a reverzibilné vypadávanie vlasov s neznámou príčinou. Môže sa vyskytovať spolu s difúznou stratou vlasov a zmenami na nechtoch. Predpokladá sa, že ide o autoimúnne zapríčinenie. Môže mať rôzny priebeh a v niektorých prípadoch sa nedá predvídať ani trvanie ochorenia, ani opätovný rast vlasov. Pri ťažkých formách priebehu tohto ochorenia môže dôjsť k totálnej strate vlasov. Pričom nevypadajú len vlasy na hlave, ale aj obočie, riasy aj ochlpenie na tele. Príčina ochorenia nie je známa. Napriek tomu môžu vlasy opätovne narásť aj po desaťročiach. Postihuje obe pohlavia od 20. do 50. roku života. Trichopigmentácia s cieľom kamufláže problé- mov alopécie (plešivosti) sa javí ako vysoko objektívne kozmetické riešenie. Metodika dermatopigmentovania plešatých zón hlavy závisí od stupňa vypadaných vlasov. Maximálny efekt sa môže dosiahnuť pri difúznych alopéciách.
Trichopigmentácia je už aj u nás známa metóda estetického dermatopigmetovania kože na hlave s cieľom zvýrazniť, pigmentovou farbou, vypadané vlasové folikuly. Každému PMU štylistovi, ktorý vykonáva alebo plánuje vykonávať trichopigmentáciu, odporúčam, aby pred každým zákrokom klient priniesol potvrdenie od lekára, že zákrok môže podstúpiť. Taktiež odporúčam, aby tento zákrok vykonávali iba po zaškolení a s technologickými zariadeniami a pigmentami, ktoré sú na tento druh úkonu určené. Trichopigmentácia je vo svete označovaná aj Hair Follicles Simalation & PMU .
PhDr. Vlasta Pilmaierová
špecialista na mikropigmentáciu
Pri zostavení tohto odborného článku som čerpala z odbornej publikácie Dermatológia a venerológia (Otto Braun-Falco, Gerd Plewig, Helmut H. Wolff).